Több tanárommal is beszélgettünk arról, hogy egy magyar faluból induló szó, hogyan nem kapott máig magyar fordítást?! Sokan, sokféleképpen fordítják, vagy értelmezik a coach szót, talán tényleg a legmegfelelőbb, ha lelki edzőnek hívjuk.
Néhány kulcsszó;
Coaching- maga a folyamat
Coach- lelki edző- ez vagyok én
Coachee- ügyfél- ez vagy Te
A coaching egy fejlesztő beszélgetéssorozat, ami a coacheera van szabva, a Te céljaidra orientálódik. Ennek a folyamatnak során a coach segít Téged, hogy megtaláld a válaszokat magadban.
Lehet, ezeket a segítségeket megkapod a barátaidtól is, azonban előfordulhat olyan helyzet, amivel nem szívesen terheled őket, vagy nagyobb hozzáértést kíván. A coach olyan szakértő, aki több eszközt és stratégiát ismer, amiket a barátok nem biztosan tudnak, de nekik nincs is ezekre szükségük. A coach olyan esetet is érzékel, amiket nem tudhatsz látni és olyan dolgokat is mond, amiket eddig nem biztos, hogy észrevettél. Mi kívülről érzékeljük azt, amit sajnos akár a Te, akár a barátok érzelmi szűrőin nem biztos, hogy tisztán meglelnek. A barátok jó szándékból sokszor tanácsot adnak, a coach nem! A megoldást Te fogod megtalálni a coach segítségével. A coach „csak” vezeti ezt a beszélgetést.
Többnyire azoknak az embereknek, akik elég motiváltak és nyitottak arra, hogy segítséget kérjenek, illetve elfogadjanak, mivel az életük egy olyan szakaszában vannak ahol olyan elakadás, bizonytalanság, vagy megtorpanás lépett fel mindennapjaikban, amit nem tudnak egyedül megoldani, vagy átlátni. És képesek saját tükrükben látni magukat!
A tanácsadás során a tanácsadó megmondja, mit tegyen, mikor és hol az ügyfél, teljes vezetést ad. A coach nem ad tanácsot, mi kérdésekkel rávezetjük a coacheet a megoldására - és ettől csodálatos szerintem az egész, hiszen Tied lesz a megoldás, nem szeretné valaki más lenyomni a torkodon a saját igazát.
A pszichológus a múltat fejtegeti, arra koncentrál mikor, mit, hogyan élt meg ott.
A coach jövő orientált, csak annyit foglalkozunk a múlttal, ami a jövőbeli elakadáshoz szükséges, nem szedi szét az akkori érzéseket. Számomra a legjobb példa erre a következő;
A pszichológus / terapeuta kérdése: Hogy érezted akkor magad?
Coach kérdése: Hogyan hat ez az érzés a jelenedre, vagy jövődre?
Az ülések lehetnek 60, illetve 90 percesek, mindig négyszemközt zajlanak. Többnyire egy irányított beszélgetés, de vannak esetek, amikor feladatokat, vagy kérdőíveket használunk. A céltól függően több alkalom is szükséges. Az első ülésen megbeszéljük mi a fejlesztendő célod aztán megbeszéljük, hogy tudsz-e velem együtt dolgozni – ezért is ingyenes az első alkalom. Második üléstől elkezdjük a közös munkát. Általában a nyolcadik alkalom körül beszéljük meg, hogy szükséges e még számodra a coaching, illetve, ha igen milyen sűrűn?!
Szeretném itt is tudatosítani, hogy a coachot titoktartás kötelezi!